Efekty specjalne w sitodruku — czyli wydruki, które mają tę moc!

Efekty specjalne w sitodruku — czyli wydruki, które mają tę moc!

Farby specjalne w sitodruku pozwalają tworzyć unikalne wzory, nieosiągalne przy innych technologiach druku. Wiele z tych technik można z powodzeniem łączyć, tworząc niepowtarzalne efekty. Poznaj nasz arsenał efektów WOW w druku sitowym.

Specjalne farby w sitodruku pozwolą Ci nieźle namieszać w świecie reklamy i mody. Wyjątkowe faktury, kolory i blask dają ogromne możliwości kreatywnych realizacji. Dzięki możliwości łączenia różnych technik stworzysz imponujące trójwymiarowe projekty, które mają tę głębię. I tę moc, oczywiście!:) 

Poznaj naszych bohaterów od zadań specjalnych, czyli farby, które zrobiłyby show, nawet w Hogwarcie. Oto 13 technik specjalnych w sitodruku. Wszystkie razem i każda z osobna sprawi, że Twoja odzież reklamowa zrobi (i pozostawi) genialne wrażenie. Każdą technikę można stosować samodzielnie lub łączyć z innymi — są całe Twoje!

Sitodruk — technika Sugar

Technika sitodruku Sugar polega na zastosowaniu specjalnej farby wzbogaconej o drobinki, które przypominają kryształki cukru. Farby cukrowe dostępne są w różnorodnych kolorach, pozwalając na tworzenie zróżnicowanych wzorów i motywów. Po utwardzeniu nadruk nabiera delikatnego efektu przypominającego mieniący się cukrowy puder. Dzięki tej technice uzyskuje się subtelny, migoczący efekt. 

Farby Sugar tworzą efekt brokatu przypominającego cukrową krystaliczną strukturę. Technika ta doskonale podkreśla detale, takie jak logo firmy, elementy natury (kwiaty, liście), symbole, abstrakcyjne wzory czy tła na całej powierzchni materiału. Nadruki Sugar idealnie sprawdzają się na koszulkach, czapkach, torbach i innych produktach promocyjnych. Doskonale nadają się do branży modowej, tworząc unikalne wzory i tekstury. Nadruki Sugar są nie tylko efektowne, ale również trwałe, co sprawia, że doskonale sprawdzają się na codziennej odzieży oraz odzieży sportowej.

Sitodruk — separacja kolorystyczna

Ta technika, dzięki podzieleniu grafiki na osobne kolory, pozwala stworzyć fotograficzną jakość nadruków. Separacja sitodrukowa zapewnia wierność kolorystyczną i odwzorowanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów, odcieni, przejść tonalnych i gradientów. Technika separacji znajduje swoje szczególne zastosowanie w przypadku nadruków fotorealistycznych, gdzie utrzymanie wierności kolorów ma ogromne znaczenie. Dzięki separacji osiągamy dokładne odcienie i przejścia tonalne. Technikę separacji można łączyć z innymi efektami sitodruku, takimi jak puff, HD, Glow In The Dark czy Crystalina, tworząc trójwymiarowe, efektowne obrazy.

Sitodruk — farby wodne

Doskonale nadają się do tworzenia stonowanych, delikatnych efektów i przejść kolorystycznych na delikatnych tkaninach. Nadruk jest lekko transparentny, miękki i doskonale wpasowuje się nawet w cienkie materiały. Efekt przypomina delikatne muśnięcie pędzlem, z tą różnicą, że kolory utrzymują się długo. Bardzo długo.

Sitodruk — farby odblaskowe

Te tusze zawierają mikro drobinki, które doskonale odbijają światło i są widoczne także w ciemności. Doskonale sprawdzą się w przypadku druku odzieży roboczej i sportowej, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa i widoczności jest szczególnie istotne. Cząsteczki odbijające światło obecne w farbie generują efekt zwanym 'Blokerem', który blokuje przenikanie koloru materiału przez logotyp. Dzięki temu logotyp lub oznaczenie będzie doskonale wyeksponowane, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Sitodruk — technika Puff / 3D

Sitodruk puff, zwany także nadrukiem wypukłym lub 3D, wykorzystuje unikalne farby z dodatkiem środka spieniającego. W reakcji na ciepło, farba się rozszerza, tworząc efekt trójwymiarowego nadruku. Nadruki puff można zastosować zarówno na całym projekcie, jak i do wyeksponowania detali (nie mniejszych jednak niż 1 mm). Dzięki możliwości regulowania wielkości efektu spulchnienia można stworzyć nadruk o skomplikowanej strukturze. Nadruk 3D można łączyć z innymi efektami, tworząc kreatywne, intrygujące nadruki.

Sitodruk — nadruk metaliczny

W tej technice wykorzystuje się specjalne farby, zawierające mikroskopijne drobinki metalu lub pigmenty o metalicznym połysku. Uzyskujemy połysk, który wyglądem przypomina metal, srebro lub złoto. Nadruk metaliczny pozwala stworzyć zarówno błyszczący, jak i matowy efekt. Sitodruk metaliczny może być stosowany na różnorodnych materiałach, takich jak koszulki, bluzy, kurtki, torby czy worki reklamowe. Doskonale nadaje się też do znakowania odzieży sportowej, roboczej i reklamowej. Metaliczny blask będzie też świetnie podkreślał autorskie merche i wyjątkowe kolekcje marek odzieżowych.

Sitodruk — HD / High Density

Sitodruk o wysokiej gęstości (z ang. high density) wyróżnia się matowym, trójwymiarowym wykończeniem, doskonałą trwałością i odwzorowaniem detali. Najlepiej sprawdza się na tkaninach bawełnianych. W trakcie druku tusz unosi się z tkaniny, tworząc trójwymiarowy efekt. W druku HD wykorzystujemy gęste farby z mocnym pigmentem. 

W tej technice każda warstwa farby musi być utwardzana, przed nałożeniem kolejnej. W efekcie otrzymujemy trwały, wielowarstwowy nadruk, odporny na kruszenie, pranie i blaknięcie. Farby HD mogą być nakładane na tradycyjne farby, tworząc wyjątkową teksturę. Ze względu na dużą gęstość farby, nie zaleca się tej techniki do projektów, w których występują półtony lub cieniowanie. Sitodruk HD będzie najlepszy do projektów z wyraźnymi kształtami.

Sitodruk — farba Crystalina

W tej technice wykorzystujemy farbę z dodatkiem opalizującej folii mylar. Crystalina jest czasem określana mianem „Yellow Sparkle” z uwagi na jej trójwymiarowy wygląd, który nadaje kolorom lśniący, pełen głębokich tonów efekt. Technika Crystalina świetnie nadaje się do znakowania toreb, koszulek, bluz, czapek i innych elementów garderoby. Mikroskopijne drobinki zawarte w farbie różnią się średnicą, co tworzy efekt mieniących się kryształków. W zależności od metody nakładania farby możemy osiągnąć subtelne, delikatne refleksy lub bardziej intensywny blask. 

Dzięki zmiennej średnicy drobinek i zastosowaniu różnych kolorów podkładu można uzyskać wiele efektów, takich jak migotanie, brokat czy połyskujące odcienie. Można ją stosować na odzieży w jej naturalnej postaci lub nakładać na inne kolory, by podkreślić wybrane elementy wzoru. Technika Crystalina może być łączona z innymi technikami sitodruku, jak np. separacja, nadruk metaliczny lub HD, co pozwala na tworzenie złożonych i intrygujących wzorów.

Sitodruk — farby fluo / glow in the dark

Te farby będą idealne, jeśli zależy Ci na tym, by Twój nadruk był zauważony. Neonowe, gęste farby fluo są doskonale wyeksponowane zarówno przy świetle dziennym, jak i sztucznym. Farby glow in the dark, swój potencjał najlepiej zaprezentują po naświetleniu promieniami światła słonecznego lub lampy UV. 

Po zaabsorbowaniu promieni nadruk będzie przez pewien czas oddawał światło, dając wyjątkowy efekt świecenia w ciemności. Mocne pigmenty tych farb sprawią, że obok tych wydruków trudno przejść obojętnie. Ten rodzaj sitodruku doskonale prezentuje się na opaskach, torbach, a także T-shirtach reklamowych i sportowych. Będą idealne na letnie festiwale, imprezy klubowe, koncerty lub turnieje.

Sitodruk — wywab

Wywab to ciekawa technika, polegająca na wywabianiu barwnika zawartego w tkaninie. Najlepiej nadaje się do ciemnych, bawełnianych materiałów. Metoda wywabu, znana również jako sitodruk redukcyjny polega na stopniowym nakładaniu warstw farb, aż osiągnie się ostateczny efekt graficzny.

Wywab pozwala uzyskać delikatne, ale i dokładne wzory i efekty wodne. Choć metoda ta ma pewne ograniczenia kolorystyczne, jest uznawana za jedną z najtrwalszych w dziedzinie znakowania materiałów. Nadruki wykonane metodą wywabu są odporne na ścieranie, pranie, czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Sitodruk żelowy

W przypadku gel printing warstwa żelu o „wysokiej gęstości” jest nanoszona na tkaninę, tworząc dekoracyjną powłokę o trójwymiarowym efekcie. Ta technika umożliwia osiągnięcie precyzyjnych nadruków, z zachowaniem pełnej wierności kolorów. Wyjątkową cechą druku żelowego jest jego zdolność do tworzenia efektów trójwymiarowych. 

Przezroczysta warstwa atramentu generuje wrażenie głębi, co pozwala na stworzenie niezwykłych wzorów, takich jak kropelki wody czy innego rodzaju efekty powierzchniowe. Farby są bardzo trwałe, odporne na ścieranie i kruszenie. Technika sitodruku żelowego sprawdzi się jako element dekoracyjny, ale może także pełnić funkcję ochronną dla fragmentów projektów graficznych, zapobiegając ich uszkodzeniu.

Sitodruk — Glitter / Brokat

Farby brokatowe składają się z mikroskopijnych kawałków metalizowanej folii, które są osadzane na materiale podczas drukowania. Świetnie nadają się do znakowania bluz, toreb, koszulek lub czapek. Farby brokatowe są dostępne w wielu kolorach, co pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów.

Efekt brokatu może przyjąć różne rozmiary i kształty. Możesz wybrać drobny brokat, który nada subtelny, migoczący efekt, lub większe kawałki, tworzące bardziej intensywny i lśniący efekt. Farby brokatowe są doskonałe dla branży fashion, muzycznej, rozrywkowej i eventowej. Efektowny blask doskonale nadaje się do wyeksponowania logo, claimu lub dowolnego wzoru, lub detalu. Możliwość łączenia nadruków brokatowych z innymi technikami sitodruku, takimi jak separacja, nadruk metaliczny czy nadruk HD, daje możliwość tworzenia projektów, które mają to coś.

Sitodruk kraftowy

Na deser wchodzi ona — cała na kraftowo — nasza najnowsza technologia sitodruku ręcznego. Kraft sitowy łączy tradycyjny, ponadczasowy efekt z nowoczesnym designem w stylu eco. Tutaj żadne słowa nie oddadzą efektu, najlepiej go zobaczyć i poczuć pod palcami. Zdradzimy jedynie tyle, że sami ją uwielbiamy i jeśli kochasz zarówno tradycyjny sitodruk, jak i klasyczne kraftowe efekty — pokochasz sito kraftowe.

Jesteś tutaj? Cieszymy się, że dotrwałeś do momentu, w którym opuszczamy kurtynę i pytamy, jak możemy Ci pomóc w realizacji Twoich pomysłów? W naszym arsenale maszyn mamy wiele technik znakowania odzieży i gadżetów reklamowych. Nie możemy doczekać się Twoich projektów.

Dołącz do Newslettera. Odbierz do 5% zniżki.

feelgood.pl używa Twojego adresu e-mail, aby przesyłać Ci wiadomości z ofertami produktów oraz informacjami o akcjach rabatowych i konkursach. W każdej chwili możesz odwołać zgodę na otrzymywanie newslettera. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności
Newsletter